close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟
loading...

دانلود تحقیق , پروژه و مقاله

موضوع بالا یكی از موضوعاتی است كه در فقه شیعه مورد بحث واقع شده و در نتیجه مشكلات فراوانی را در آراء دادگاهها بوجود آورده و آراء متضاد و متناقضی در شعب مختلف دی

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟

علی کوندری بازدید : 15 چهارشنبه 17 آذر 1395 نظرات ()

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟دسته: فقه و حقوق اسلامی
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 18 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 24

موضوع بالا یكی از موضوعاتی است كه در فقه شیعه مورد بحث واقع شده و در نتیجه مشكلات فراوانی را در آراء دادگاهها بوجود آورده و آراء متضاد و متناقضی در شعب مختلف دیوان عالی كشور صادر گردیده است

قیمت فایل فقط 4,000 تومان

خرید

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟

موضوع بالا یكی از موضوعاتی است كه در فقه شیعه مورد بحث واقع شده و در نتیجه مشكلات فراوانی را در آراء دادگاهها بوجود آورده و آراء متضاد و متناقضی در شعب مختلف دیوان عالی كشور صادر گردیده است .

 

بنابراین لازم دیدم این مساله را از نظر فقهی مورد بحث قرار دهم تا شاید مورد استفاده قضات محترم و حقوقدانان ارجمند واقع شود هرچند این حقیر خود را لایق اینگونه مسائل با بضاعت مزجاه نمیدانم قبل از شروع در بحث لازم دانستم كه بحث دیگری را كه خود احتیاج به مقاله مستقلی دارد مطرح سازم و بطور خلاصه و اختصار بررسی كنم و آن عبارت است از بررسی انواع ششگانه دیات كه آیا همه این انواع فی نفیها اصالت دارند یا بعضی از آنها اصالت دارند و یا هیچكدام اصالت ندارد و بر فرض آنكه هیچكدام اصالت نداشته باشد ملاك قیمت كدامیك از آنهاست با بررسیهای دقیقی كه از روایات و كلمات اهل بیت اطهار سلام الله علیهم اجمعین بدست میآید این است كه غیر از شتر ، انواع پنجگانه دیگر به عنوان قیمت شتر تعیین شده است.

پس لازم است اگر یكی از انواع تعیین می گردد با قیمت شتر در ارزش برابر باشند و اینكه دویست گاو یا هزار گوسفند و هزار دینار تعیین شده ، به این لحاظ بوده است كه از نظر ارزش در آن زمان مساوی با یكصد شتر بوده اند و اگر این برابری وجود نداشته باشد نباید كمیتی را كه برای آنها درز نظر گرفته میشود كافی دانست و نظر ما درباره شتر این است كه خود شتر نیز موضوعیت ندارد و آنچه موضوعیت دارد قیمت آنست در صورتیكه بتواند خسارت ناشی از جرم را جبران نماید درز این مقاله دو مطلب مورد بحث قرار میگیرد :

 

 

 

1ـ انواع ششگانه دیات دآلانچه موضوعیت دارد قیمت شتر است ، و سایر انواع دیات بعنوان قیمت تعیین میشوند . بنابراین قیمت خود آنها درز صورت برابر نبودن آن با شنتر وجهه شرعی ندارد .

 

2 ـ قیمت شتر اگر كافی برای جبران خسارتهای ناشی از جرم نباشد باید دادگاه ، اضافه بر آن ، به پرداخت سایر خسارتها حكم مقتضی صادر نماید . مطلب اول از روایات وارد شده استفاده میشود اولین چیزی كه بعنوان دیه مطرح گردید بوسیله جناب عبدالمطلب یكصد شتر بوده است در كتاب وسائل شیعه ج 19 صفحه 145 آمده كه پیامبر اكرم (ص) به علی (ع) فرمود :

 

یا علی آن عبدالمطلب سن فی الجاهلیه خمس سنن اجراها الله له فی اسلام الی ان قال و سن فی القتل ماه من الابل فاجری الله ذلك فی الاسلام .

 

یعنی عبدالمطلب در جاهلیت پنج سنت را بوجود آورد ـ تا اینكه فرمود :در قتل ، یكصد شتر قرار داد و خدا در اسلام آنرا امضاء فرمود .

 

و در روایتی دیگر وسائل شیعه ج 19 صفحه 143 آمده است كه امام علی فرمود :

 

هی (الدیه) مائه من الابل و لیس فیها دنانیر و لا دراهم و لا غیر ذلك .

 

یعنی ، دیه یكصد شتر است و دراهم و دنانیر و غیر آنها در شتران اعتبار نمیشود (یعنی نفس شتران دیه محسوب میشوند)نه قیمت انها و برای قیمت احتیاج به تراضی دارد ).

 

و از این روایت استفاده میشود كه تعیین درهم ودینار احتیاج به توافق دارد و خود درهم و دینار اصل در دیه نیستند .

 

 

 

و در روایت دیگری آمده است ان الدیه مائه من الابل و قیمه كل بعیر من الورق مائه و عشرون رهمااو عشره دنانیر و من الغنم قیمه كل ناب من الابل عشرون شاه .

 

یعنی دیه یكصد شتر است و ارزس هر شتری یكصدو بیست درهم و یا ده دینار است و ارزش هر شتریكه دندان ناب (نیش) در آورده باشد بیست گوسفند است و از این روایت نیز استفاده میشود كه دارهم و دینار و گوسف6ند به عنوان قیمت شتر تعیین شده اند و در روایت دیگری است كه دیه در جاهلیت یكصد شتر بوده است و رسول خدا آنرا نیز مقرر فرمود سپس در این روایت آمده انه فرض علی اهل البقر مائتی بقره و فرض علی اهل الشاه الف شاه تنیه و علی اهل الذهب الف دینار ، و علی اهل الورق عشره الف درهم و علی اهل الیمین الحلل مائتی حله .(وسائل شیعه ج 19 صفحه 142 ).

 

یعنی رسول خدا بر صاحب گاو ، دویست گاو ، و بر صاحب گوسفند ، هزار گوسفند ، و بر صاحب طلا ، هزار دینار ، و بر صاحب نقره ، ده هزار درهم و بر اهل یمن دویست حله تعیین نمود .

 

و كلیه روایات وارده در باب دیات دلالت دارند كه تعیین مقدار درهم ، دینار ، گاو ، گوسفند ، بر اساس محاسبه با قیمت شتر بوده است و برای تسهیل امر برجانی اجازه داده اند كه جانی ، مالی را در اختیار دارد با در نظر گرفتن ارزش آن با شتر بپردازد و چجون در زمان ما بهترین راه برای پرداخت دیه پرداخت همان پولی است كه مردم هر كشوری در اختیار دارند باید با تعیین قیمت یكصد شتر ، دیه لازم را پرداخت نماید و به عبارت دیگر تعیین انواع دیات برای تسهیل امر بوده و همین امر اقتضاء می كند كه جانی پولب رایج كشور خود را پرداخت كند (نه درهم و دینار و حله ، یا گوسفند و گاو ) زیرا پرداخت خود آنها موجب عسروحرج است.

حتی خود شتر نیز لازم نیست پرداخت شود و جانی را نباید به پرداخت آن الزام كرد ، زیرا پرداخت آن موجب عسروحرج میگردد و شریعت مقدسه اسلام شریعتی است سهل و آسان و در احكام خود ، مردم را به انجام كاری كه موجب عسرو حرج باشد مكلف نمینماید همانطوری كه در ابتدای امر مردمی را كه صاحب درهم و دینار بودند برای تسهیل به دادن درهم و دینار با حفظ تقویم آنها با قیمت شتر مكلف گردانید در عصر كنونی ما كه مردم كمتر گاو .وگوسفند و شتر و درهم ودینار در اختیار داغرند تیز باید مكلف به همان مالی باشند كه در اختیارشان میباشد بنابراین دادگاهها دیه كه تعیین میفرمایند با پول رایج ایران كه اسكناس است باید دیه را تعیین فرمایند و همان تسهیلی را كه در صدر اسلام ، شارع مقدس در نظر گرفته بود ، در نظر گیرند و نباید جانی را كه درهم و دیناری در اختیار ندارد و هرگز نمیتواند آنرا پرداخت نماید محكوم سازد و همچنین نسبت به شترو گاو و گوسفند ، بلكه قیمت شتر را كه طبق روایات ، اصل در دیات بوده است در نظر میگیرند و با پول رایج ، جانی را به آن محكوم میسازند و آنچه گفته شد از جمع بین روایات و دقت و تأمل در آنها بخوبی بدست می آید و من از كلیه حقوقدانان و قضات محترم می خواهم كه تأمل بیشتری در خصوص روایات وارده در انواع دیات و كمیت آنها بنمایند و اگر با نظر ما موافق بودند فلله الحمد و اگر موافق نبودند مارا ارشاد فرمایند حاصل كلام آنكه :

قیمت فایل فقط 4,000 تومان

خرید

برچسب ها : آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ , دانلود مقاله آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ , خرید مقاله آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ , دانلود تحقیق در مورد آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ , سایر ضرر های ناشی از جرم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ - فایل ناب

nika.filenab.com/product-68757-aya-gheur-az-die.aspxTranslate this page
آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ موضوع بالا یكی از موضوعاتی است كه در فقه شیعه مورد بحث واقع شده و در نتیجه مشكلات فراوانی را در آراء ...

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟

www.e-khorshidi-lawyer.ir/.../آیا-غیر-از-دیه-سایر-ضررهای-ناشی-از...Translate this page
وب سايت عزت الله خورشیدی وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي کانون وکلای دادگستری لرستان.

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟

rezaeilawoffice.ir/.../آیا-غیر-از-دیه-سایر-ضررهای-ناشی-از-جرم-باید...Translate this page
وب سايت عارف رضایی وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي کانون وکلای دادگستری مرکز.

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ - گلرخ افقهي

www.gafghahi.com/.../آیا-غیر-از-دیه-سایر-ضررهای-ناشی-از-جرم-با... - Translate this page
وب سايت گلرخ افقهي وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان.

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ - محسن نوروزی

www.norouzilawyer.ir/.../آیا-غیر-از-دیه-سایر-ضررهای-ناشی-از-جرم...Translate this page
وب سايت محسن نوروزی وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان.

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخته شود؟

www.qbcenter.ir/.../1808-آیا-غیر-از-دیه-سایر-ضررهای-ناشی-از-جرم...Translate this page
آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخته شود؟ ... خسارتهای ناشی از جرم نباشد باید دادگاه ، اضافه بر آن ، به پرداخت سایر خسارتها حکم مقتضی صادر نماید .

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟

lawyershahbaz.com/.../آیا-غیر-از-دیه-سایر-ضررهای-ناشی-از-جرم-با...Translate this page
وب سايت شیرزاد حیدری شهباز وكيل پايه يك دادگستري و مشاور حقوقي کانون وکلای دادگستری مرکز.

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟

haghgostar.ir/.../آیا-غیر-از-دیه-سایر-ضررهای-ناشی-از-جرم-باید-پر...Translate this page
Nov 17, 2014 - آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ ... است از بررسی انواع ششگانه دیات كه آیا همه این انواع فی نفیها اصالت دارند یا بعضی از آنها ...

ایا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود – ایران جواب

iran-javab.ir › دسته‌بندی نشدهTranslate this page
Nov 9, 2016 - ایا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟وضوع بالا يكي از موضوعاتي است كه در فقه شيعه مورد بحث واقع شده و در نتيجه مشكلات ...

آیا غیر از دیه سایر ضررهای ناشی از جرم باید پرداخت شود؟ | شبکه اجتماعی ...

https://ius.center › ... › حقوق اجتماعی و گرایش های نوینحقوق بیمهTranslate this page
اصول حاکم بر قرارداد بیمه گروه حقوقی - عقد بیمه یک قرارداد با شرایط خاص است. نظام حقوقی کشور پس از مدتی تشکیک و تردید پذیرفت این قرارداد با... Marzieh- ...

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  نظرسنجی
  ایا از فعالیت وبلاگ راضی هستید


  آمار سایت
  آمار سایت
 • کل مطالب : 2923
 • کل نظرات : 1
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 4
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 40
 • بازدید امروز : 75
 • باردید دیروز : 90
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 2
 • بازدید هفته : 429
 • بازدید ماه : 1,921
 • بازدید سال : 1,921
 • بازدید کلی : 78,345